Stronniczy przegląd prasy

[podpis] Antoni PAWLAK
Gazeta Wyborcza nr 50, wydanie z dnia 01/03/1993, str. 14

Stronniczy przegląd prasy

Podobno w zbiorowej świadomości narodów tak naprawdę pozostaje tylko to, co zostało zapisane w literaturze. Nie w prasie, wyrokach sądowych, ale w wierszach i prozie właśnie. Jeżeli to prawda, to nasza świadomość stanu wojennego jest raczej skromna.

W dodatku do najnowszej "Polityki" (nr 9) "Polityka - kultura" znajdujemy dość interesujące podsumowanie prozy stanu wojennego pióra Tomasza Merta.

Autor nie bez racji stwierdza, że "doświadczenie zbiorowości, zawarte w literackiej opowie...

RP-DGW

Podobne artykuły

 • Wyjaśnienie

  Gazeta Wyborcza

  Wiersze Maksymiliana Wołoszyna cytowane w przełożonym przez Andrzeja Mandaliana tekście Iwana Bunina "Pustelnik Serafin" ("Gazeta Świąteczna" z 8-9 listopada br.) tłumaczyli Jerzy Litwiniuk, Seweryn

 • NIE SŁYSZELI?

  Gazeta Wyborcza

  Czas, żeby autorzy, współautorzy, tłumacze książek przeszli na samoobsługę. Nie mogą już liczyć nie tylko na wnikliwych krytyków i recenzentów, ale również na skromnych sprawozdawców, redaktorów rubryk informacyjnych, nawet na wydawców, którzy potrafiliby przekonywająco przedstawić swoje nowe pozycje.

 • Upominam się o "Zapis"

  Gazeta Wyborcza

  W nocie o Tadeuszu Konwickim, dołączonej do jego rozmowy z Adamem Michnikiem ("Gazeta" nr 285) podano, że dwie słynne powieści tego pisarza - "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" - ukazały się poza

Polecane tematy