Tańcująca dobroczynność

[podpis] HALINA DANCZOWSKA
GW Lublin nr 22, wydanie z dnia 26/01/2001AKTUALNOŚCI, str. 4

Karnawał w Lublinie 100 lat temu

Tańcująca dobroczynność

Czas karnawału, zwany zapustami, to okres biesiad, balów, wszelkiej rozrywki. Dość wspomnieć, że przed wiekami swawole karnawałowe dawały okazję kaznodziejom do nazywania ich nie zapustami, a "rozpustami".

Przebywający w Polsce w XVI wieku ambasador turecki, powróciwszy do Stambułu, rozpowiadał, że w "pewnej porze roku chrześcijanie doznają wariacji i że dopiero jakiś proch sypany im potem w kościołach na głowy leczy takową".

A jak lublinianie bawili się w karnawa...

LU-DLO

Podobne artykuły

 • Będzie świetny teatr letni

  GW Zielona Góra

  Mamy unikalny w skali kraju obiekt teatru letniego - zapomniany i karygodnie zdewastowany. Dyrektor "zimowego" Teatru Osterwy chce wrócić do tradycji sprzed 117 lat Po zagraconym starymi rekwizytami

 • Aktor musi grać, żeby żyć

  GW Zielona Góra

  W środowy wieczór dyrektor gorzowskiego teatru nie raz z niepokojem spoglądał w niebo: będzie padać na pierwszym spektaklu czy nie? Tego wieczoru widzów oglądających show Artura Barcisia pokropiło ty

 • Na odzyskanym śmietniku

  Gazeta Wyborcza

  Juliusz Kaden-Bandrowski ukazuje nieprawości po wszystkich stronach politycznych konfliktów międzywojennej Polski, ale przewiny swoich uważa za ofiarę złożoną na ołtarzu patriotycznej konieczności.

Polecane tematy