Masakra w Varivode

[podpis] AFP, Reuter, dawar; Dawid Warszawski
Gazeta Wyborcza nr 231, wydanie z dnia 04/10/1995ŚWIAT, str. 6

Chorwackie MSW potwierdza oskarżenia ONZ

Masakra w Varivode

Źródła ONZ w Zagrzebiu podały w poniedziałek, że 12 serbskich cywilów zostało zamordowanych w miejscowości Varivode w odbitej w sierpniu przez Chorwację Krajinie.

Obserwatorzy ONZ badali doniesienia Chorwackiego Komitetu Helsińskiego, który twierdzi, że do masakry doszło w ub. czwartek, a ciała zabitych wywieziono helikopterem i potajemnie pochowano. W Varivode znaleźli ślady po kulach, plamy krwi, zakrwawione ubrania. Ani Helsinki Watch, ani ONZ nie oskarżyły nikogo bezpośrednio o spowod...

RP-DGW

Podobne artykuły

 • ŚMIERTELNY BILANS

  Gazeta Wyborcza

  (P) 1052 osoby (w tym 180 cywilów) zginęły, a 6180 zostało rannych po stronie chorwackiej w trwającej od dwóch miesięcy wojnie domowej w Jugosławii - poinformowało w czwartek Radio Zagrzeb. Nie znane są jednak dokładne straty po stronie armii federalnej i serbskich czetników walczących i chorwacką Gwardią Narodową.

 • Kolejny serbski zbrodniarz skazany

  Gazeta Wyborcza

  27 lat spędzi w więzieniu gen. Momczilo Periszić, dawny szef sztabu armii jugosłowiańskiej - orzekł Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii. To kara za wspieranie serbskich oddziałów, które w Bośni i Chorwacji masowo popełniały zbrodnie wojenne.

 • Odtajnione, pokazane

  GW Bydgoszcz

  Odtajnione dokumenty SB o wydarzeniach "bydgoskiego marca 1981 r." można będzie oglądać w siedzibie "Solidarności". - Ujawnione materiały wiele wyjaśniają, ale najważniejsze pytania wciąż pozostają b

Polecane tematy