1968 W 2008

[podpis] LEOPOLD UNGER, GAZETA WYBORCZA
Gazeta Wyborcza nr 199, wydanie z dnia 26/08/2008ŚWIAT, str. 10

FELIETON

1968 W 2008

Kiedy Francuzi mówią o winie, a mówią często, rok jakościowo wyjątkowy określają mianem "millesime". Otóż rok 1968 był "millesime", choć nie ze względu na wino, lecz historię. Trzy wielkie wydarzenia, a więc kolejno polski Marzec, francuski Maj i naturalnie Praska Wiosna, obchodziły albo powinny były obchodzić w tym roku 40-lecie.

Z nielicznymi wyjątkami zachodnia prasa, coraz mniej czuła na historyczne wspomnienia, raczej niesprawiedliwie potraktowała te rocznice.

Polski Marzec '68,...

RP-DGW

Podobne artykuły

 • Szał empirowych ciał

  [ QAH RP ] - Ale historia Extra

  Wzorem Józefiny kobiety zdjęły gorsety i odsłoniły biusty, młodzież swawoliła w "gabinetach", a domy schadzek przeżywały złoty wiek. W czasach cesarstwa Eros okazał się równie zwycięski jak armia napoleońska i na dodatek nie miał swojego Waterloo

 • Od Niemna do Sekwany

  [ QAH RP ] - Ale historia Extra

  Napoleon nie dopuszczał myśli o katastrofie. Po Berezynie pisał do Murata: "Armia jest liczna, ale straszliwie się rozlazła. Trzeba 15 dni, by wróciła pod sztandary"

 • Podbój i hipoteka

  [ QAH RP ] - Ale historia Extra

  Napoleon nie miał europejskiego projektu, pojawił się on dopiero po Tylży. Zakładał "wspólny rynek" stworzony dzięki blokadzie kontynentalnej, unifikację administracyjną oraz prawną poprzez wdrożenie Kodeksu Cywilnego. Cel tych zmian był jednak zawsze ten sam: zysk Francji

Polecane tematy