Jak pomagać, żeby pomóc

[podpis] Alina BIAŁKOWSKA
Gazeta Wyborcza nr 888, wydanie z dnia 18/05/1992, str. 5

Instytut Stosunków Wschód-Zachód w Nowym Jorku opracował raport poświecony pomocy Zachodu dla Polski, CSRF i Węgier

Jak pomagać, żeby pomóc

(P) Do końca 1991 r. 24 najbogatsze kraje świata zadeklarowały na rzecz państw Trójkąta Wyszehradzkiego 17,3 mld dolarów w postaci kredytów i darów. Jeśli dodać pomoc z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, suma ta dochodziła do ok. 27 mld dolarów. Ta ogromna pomoc została wykorzystana nieznacznie, ale me jest to wyłącznie wina Polaków, Węgrów i Czechosłowaków.Największe pieniądze obiecano Polsce - niecałe 15 mld - choć w przeliczeniu na liczbę ludności, pierwsi są Węgrzy (840...

RP-DGW

Podobne artykuły

 • Czy pożyczać Moskwie?

  Gazeta Wyborcza

  (P) No dwa ani przed rozpoczęciem dorocznej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, w nocy z soboty na niedzielę, odbyło się w Bangkoku dramatyczne posiedzenie ministrów finansów "G-7" - siedmiu najbogatszych państw świata, w którym uczestniczyła delegacja radziecka.

 • PRZECZEKAĆ TEN ZGIEŁK

  Gazeta Wyborcza

  Drugą. oprócz sporu o wysokość stopy procentowej, kontrowersję przewijającą się podczas waszyngtońskiej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, jest sprawa rozmiarów pomocy dla Europy Wschodniej. W tym roku kraje wychodzące z systemu gospodarki socjalistycznej mają otrzymać z MFW, Banku Światowego i od rzędów zachodnich aż 17 miliardów dolarów. Do tego dochodzi redukcja polskiego zadłużenia, której wartość ocenia się na ponad 18 miliardów.

 • Plan pomocy dla ZSRR

  Gazeta Wyborcza

  (A) Przywódcy siedmiu najbogatszych państw świata, obradujący w Londynie, zgodzili się w środę, by MFW, Bank Światowy, Europejski Bank Rozbudowy i Rozwoju oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opracowały wspólnie plan pomocy dla ZSRR.

Polecane tematy