Dwór prymasa Lipskiego

[podpis] JANUSZ KĘDRACKI
strony lokalne GW - Kielce nr 107, wydanie z dnia 08/05/2009Turystyka, str. 5

Odkrywamy Świętokrzyskie - Modliszewice. Wieś należała niegdyś do wywodzących się z rodu Odrowążów ModliszewskichPod koniec XVI wieku Andrzej Dunin Modliszewski, herbu Łabędź, starosta łomżyński i kolneński, zbudował tu dwór obronny prawdopodobnie na miejscu dawnego zamku. Wówczas powstałdwukondygnacyjny korpus budowli, a następnie dwie niskie cylindryczne baszty w narożach. Około 1630 roku dwór kupił biskup chełmiński Jan Lipski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski i Litwy. Od pół...