Osadczy: 80. urodziny, 55 lat twórczości...

[podpis] TADEUSZ PIERSIAK
strony lokalne GW - Częstochowa (DLO CZ) nr 127, wydanie z dnia 01/06/2012Gazeta Częstochowa, str. 9

GALERIA GAZETY WYBORCZEJ. 10 lat z Wejściówką

Osadczy: 80. urodziny, 55 lat twórczości...

Od 1 czerwca przez cały m...

CZ-DLO

Podobne artykuły

 • Czy tu może być pokój?

  Gazeta Wyborcza

  Z Jerozolimy szosa wschodnia prowadzi prosto na pustynię. Nie ma łagodnego przejścia, zieleni na przedmieściach, jak przy wyjeździe z miasta na zachód, w stronę morza. Dawna szosa Jerozolima - Amman opada gwałtownymi zakolami w dół. Na całym Zachodnim Brzegu jest tylko pięć takich szos, łączących szczyty gór Judei z doliną Jordanu. W linii prostej pokonujemy zaledwie 25 kilometrów, lecz z położonej 800 metrów nad poziomem morza Jerozolimy opuściliśmy się na dno rowu tektonicznego, opadającego ku Morzu Martwemu. Jesteśmy 300 metrów poniżej poziomu morza.- Wystarczy kontrolować tych pięć szos - tłumaczy towarzyszący nam Cahalu, pułkownik izraelskiego wojska - by zablokować jakikolwiek atak na Izrael. Ale jeśli szczyty gór byłyby w rękach wroga, to cały kraj leżałby przed nim otworem. Zachodnie stoki gór Judei opadają ku morzu dużo łagodniejszym skosem. Sieć dróg jest gęsta, nie do upilnowania. Ukształtowanie terenu sprzyjałoby napastnikom. Dlatego utrzymanie tych terytoriów jest absolutnie niezbędne dla bezpieczeństwa Izraela, który czterokrotnie już musiał walczyć o przetrwanie.Do roku 1967 granica przebiegała po zachodniej stronie gór. 6 czerwca Jordania, związana sojuszem z Egiptem, zaatakowała Izrael - i została pokonana. Odtąd granica jest tu, na Jordanie. Właściwie to nawet nie granica - linia przerwania ognia, podobnie jak poprzednia granico była linią przerwania ognia z poprzedniej wojny.Dojeżdżamy do Jerycha. Przy wjeździe do miasta zatrzymuje nas izraelski posterunek. Czekamy na eskortę: autobus pełen obcokrajowców mógłby stanowić łakomy kąsek dla rzucających kamieniami szahaba. Szahaba - chłopcy - to armia powstania palestyńskiego, intifady. Wprawdzie od dłuższego czasu jest spokojnie, ale Izraelczycy wolą nie ryzykować. Jesteśmy na terytorium okupowanym, na terytorium wroga. Tego samego wroga, przed którym mają chronić Izrael wznoszące się za nami strome stoki gór Judei.

 • Jachty cumują w Sopocie

  strony lokalne GW - Gdańsk

  Wiadomo już, ile ma kosztować postój w marinie przy sopockim molo, która zostanie otwarta w czerwcu. Minimum 100 zł za dzień cumowania w sezonie i ponad 20 tys. za cały sezon. Chyba że jest się mieszkańcem Sopotu, wtedy mniej

 • Zakład Karny się modernizuje

  strony lokalne GW - Płock

  Co się dzieje przy płockim Zakładzie Karnym? Przy bramie jest osłona, za którą toczą się tajemnicze prace, a kilka metrów dalej robotnicy kruszą tynk na potężnym murze. Okazuje się, że to prace modernizacyjne oraz przygotowania do 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II.

Polecane tematy