NA SKRAJU CZARNEJ DZIURY

[podpis] Adam MICHNIK; fot. Krzysztof Miller; Sławomir Sierzputowski
Gazeta Wyborcza nr 298, wydanie z dnia 23/12/1991, str. 12

NA SKRAJU CZARNEJ DZIURY

I

To był tylko jeden dzień. Tego dnia spotkałem w Moskwie Michaiła Gorbaczowa, Aleksandera Jakowlewa, Eduarda Szewardnadze. Spotkałem w krótkim odstępie czasu, każdego osobno. Spoglądając na nich miałem fizyczne niemal odczucie stawania się historii. Jakaś karta była zamykana. Jakieś drzwi ktoś zatrzaskiwał. To były ostatnie chwile władzy sprawowanej przez ludzi, którzy przez lata rządzili atomowym supermocarstwem, nie schodzili z pierwszych stron gazet, wywoływali strach i nadzieję.

RP-DGW

Podobne artykuły

 • Słowo o Iwanie Głuptaku

  Gazeta Wyborcza

  Był zagorzałym stalinowcem i uczestniczył w zbrodniach Stalina, ale podczas XX zjazdu KPZR, 45 lat temu, odważył się część tych zbrodni ujawnić.

 • Oblicza zdetronizowanego władcy

  MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej

  - To takie dla nas nieprzyjemne, że łączy pani naszą rodzinę z tą całą kompanią - Stalin, Mołotow, Chruszczow... Nieprzyjemne i niesprawiedliwe. Oni zajmowali się polityką, ojciec po prostu pracował.

 • Między złem a złem

  Gazeta Wyborcza

  Co będzie, jeśli wygra Ziuganow? Czy Jelcyn użyje siły, żeby utrzymać się na Kremlu? Czy powinien tak uczynić? - pytam jednego z rosyjskich demokratów. - Gdyby Jelcyn oddał władzę Ziuganowowi - słysz

Polecane tematy